Миленици.com.mk
 • Април 21, 2014, 16:49:44
 • Добредојде, гостин
Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Eukanuba
Напредно пребарување  

Новости:

Добредојдовте на првиот македонски форум за миленици!
Уживајте во престојот тука, забавувајте се и научете како животот со вашиот миленик да биде поубав и полесен.

 

Автор Тема: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)  (Прочитано 2867 пати)

Stefco

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 41
Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« на: Март 26, 2009, 15:00:04 »

Zdravo!
Mala pomos ako moze.
Od pred nekoe vreme Braun ima poveke od voobicaenoto,a i pogolemi "GURELKI"(neznam kako da gi narecam-toa sto iskaca pod ocite koga ke stane od spienje).
Dali se raboti za nekoja infekcija na ocite ili nastinka ?On voobicaeno e vesel postojano ama neznam dli ima nekoj problem.
Si mislev nekoj da ne imal slicni problemi i da kaze nekoj sovet.
Fala
Сочувана


Митко

 • Izlozbi
 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 864
 • Dobermans Forever
  • Веб дизајн и хостинг
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #1 на: Март 26, 2009, 15:32:13 »

На Сара и се појавија затоа што еднаш спиеше на промаја. По 1 недела и помина, со тоа што секој ден и ги пребришував очите (надворешно) и околу очите со чај од камилица. Доколку тоа не помага воопшто тогаш по препорака на ветеринар може да му ставаш капки.
Сочувана

Mama Rina

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 494
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #2 на: Март 26, 2009, 20:46:22 »

Stefco, gurelkite kaj kucinjata moze da se javat i kako znak na sistemska infekcija t.e. ako se razboli kuceto, pri obicna nastinka i kako sto kaza Mitko od izlozenost na promaja, vo koi slucai se simptom deka nesto se slucuva vo organizmot, a moze da se javat i poradi problem so  samoto oko. Dali si proveril sto se slucuva so ocite, dali belkata e zacrveneta, dali e zamateno okoto ili ima otok na ocnite kapaci i slicno? Ako vakvite  promeni gi ima i se pojako izrazeni, kuceto treba da go vidi veterinar, isto  taka i ako ima znaci na bolest kaj kuceto. E sega bidejki ti si napisal deka e vesel kako obicno, a nema nekoi pojaki promeni na ocite - pretpostavuvam deka ako si zabelezal nesto, ke si go spomnel toa vo postot, moja pretpostavka e deka se raboti za polesna nastinka, koja bi pominala za nekolku dena, pod uslov da ne e izlozeno kuceto na promaja i pogolemi temperaturni varijacii (doma-nadvor) a so pominuvanjeto, ke se povlecat i gurelkite. Sepak, bidejki ti si go znaes najdobro kuceto, sam najdobro ke ocenis dali nesto ne e vo red kaj nego, pa ako ne si siguren odnesi go na vet.
Inaku kapki za oci koi mozes da gi koristis se Neomicin-Deksametazon, Hloramfenikol-Deksametazon ili Citeral ciprofloksacin (Jas gi izbegnuvam citeralot, malku pecat) kako i Prokulin kapki. Ova se kapki za lugje, a se dovolni 2 kapki nautro i navecer barem 3 dena po red, iako pak ke ti recam, vo slucaj na obicna nastinka gurelkite sami ke se povlecat i bez da stavas kapki.
Сочувана

ARI- (Astor)

 • Гостин
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #3 на: Јули 14, 2009, 10:16:27 »

na mojot francuski buldog mu  solzat ocite.
pred tri meseci mu se operira tretiot kapak sto e
voobicaeno kaj francuzite. poslednive denovi solzenjeto e
zgolemeno.
dali nekoj znae kako da mu pomognam.
Сочувана

D*I*N*A

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1.847
  • Play Full Team Labrador Retriever kennel
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #4 на: Јули 14, 2009, 13:12:09 »

Veterinarot najdobro znae!
Сочувана

venera

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 6.760
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #5 на: Јули 14, 2009, 13:36:11 »

na mojot francuski buldog mu  solzat ocite.
pred tri meseci mu se operira tretiot kapak sto e
voobicaeno kaj francuzite. poslednive denovi solzenjeto e
zgolemeno.
dali nekoj znae kako da mu pomognam.

вие и ние  :) го имаме истиот проблем. солзењето на очите е пак некој вид на иритација при трепкањето.
Сочувана
поздрав
В&A-forever and ever

ivana-mika

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 48
 • Mika
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #6 на: Декември 19, 2009, 00:40:58 »

Мика откако почна да ја брца главата во секоја дупка што ќе ја ископа и се зацрвенеа очињата ама само во делот кај солзните жлезди, не и се појавуваат грутчиња ептен ретко и тоа како мрсулче по едно на сабајле. Да ставаме прокулин неколку дена да видиме дали ќе биде подобро? Што викате вие?
Сочувана
thx :) :*

ivana-mika

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 48
 • Mika
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #7 на: Декември 23, 2009, 20:23:14 »

По една недела скоро ставање Прокулин не увидовме подобрување и решивме да го посетиме денес ветеринар Диме во капиштец  ;D тамо, исто ко у државна само многу по нервозни пациентите. Хахаха :D
Па заклучокот беше дека не е ништо многу сериозно ама треба да ставаме Дексаметазон капки и Хлорамфеникол маст некое време.
Поздрав, all's well that ends well
Сочувана
thx :) :*

Dime-Taz

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 48
 • Have a life get AMSTAFF:D!
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #8 на: Април 07, 2010, 16:45:21 »

Zdravo imam AST 2 meseci ima i pocnaa da mu zacrvenuvaat belkite od ocite ne ona jako crvenilo tuku rozevo i ko ke stani od spijanje ima gurelki kazete nekoj sovet pozz
Сочувана
You have AMSTAFF you have life!:D


D*I*N*A

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1.847
  • Play Full Team Labrador Retriever kennel
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #9 на: Април 07, 2010, 17:24:27 »

Najdobrata mast na site vreminja e maxitrolot ;)
Сочувана

Dime-Taz

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 48
 • Have a life get AMSTAFF:D!
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #10 на: Април 07, 2010, 21:46:30 »

Najdobrata mast na site vreminja e maxitrolot ;)
kaj mozam da go kupam toa pozz
Сочувана
You have AMSTAFF you have life!:D


D*I*N*A

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1.847
  • Play Full Team Labrador Retriever kennel
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #11 на: Април 08, 2010, 01:19:50 »

Vo apteka! ;)
Сочувана

Dime-Taz

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 48
 • Have a life get AMSTAFF:D!
Одг: Infekcija na Oci(mozebi nastinka)
« Одговори #12 на: Април 08, 2010, 21:43:42 »

a ima vrska za koja vozrast e ili nema gajle za site vozrasti pozz
Сочувана
You have AMSTAFF you have life!:D